#

Czy wyciąganie pendrive’ów USB z komputera bez „bezpiecznego usuwania sprzętu” rzeczywiście im szkodzi?

autor: Krzysztof Błaszkiewicz

| 2018-03-28 10:59:19

Czasem żartobliwie mówi się, że „życie jest za krótkie na bezpieczne usuwanie sprzętu USB”. Na pewno sami niejednokrotnie natknęliście się na opcję tzw. „wysunięcia” pendrive’a z naszego komputera tak, aby nie stała mu się żadna krzywda. Czy jednak tego używacie? Zapewne zdecydowana większość odpowie, że nie. No bo po co niby to robić, skoro nasz przenośny dysk nie uszkadza się w trakcie wyciągania go z komputera. Czy jednak aby na pewno?

 

Odpowiedź może was nieco zdziwić, ale bezpieczne usuwanie sprzętu rzeczywiście ma sens i warto to robić. Dlaczego? Te ekstra kilka sekund więcej oraz kilka dodatkowych kliknięć sprawia, że wszystkie dane zostaną bezpiecznie zachowane w naszej przenośnej pamięci. Wszystko zależy jednak od systemu operacyjnego, jakiego używamy.

System operacyjny traktuje dyski przenośne, jak wszystkie inne dyski w komputerze. W momencie włożenia ich do USB sprawiamy, że stają się one (oraz ich zawartość) „dostępne” dla całego oprogramowania. Jeśli programy tylko odczytują coś z dysku przenośnego, to nie ma żadnego problemu. Jesli jednak zapisują coś na nim, to pojawiają się schody.

Kiedy zapisujemy coś na dysku, to wcale nie staje sie to tak od razu. Ze względu na efektywność pracy, oprogramowanie nie zapisuje od razu danego pliku, dopóki nie zdecydujemy się przenieść ich w większej ilości. Program tak jakby czeka, aż pracy zrobi się więcej, aby jej wykonywanie było jak najbardziej efektywne. Kiedy „wysuniemy” dysk poprzez klilnięcie na niego prawym klawiszem myszy, oprogramowanie dostanie sygnał, że pora kończyć wszelkie zapisy. W ten sposób mamy pewność, że nasza praca nie pójdzie na marne, a wszystko co zrobiliśmy, zostanie w całości przeniesione na dysk.

Oczywiście systemy operacyjne radzą sobie z tym coraz lepiej, ponieważ programiści są świadomi tego, że niewiele osób używa funkcji „bezpiecznego usuwania sprzętu”. Windows na przykład wyposażony jest w swego rodzaju optymalizację zapisu na dyskach. Jej zadanie polega na usprawnieniu całego procesu tak, aby żadne dane nie pozostały niezapisane nawet wtedy, gdy bez ostrzeżenie wyciągniemy pendrive z USB.

Nigdy jednak nie macie 100% pewności. Jeśli więc robiliście coś ważnego i zależy wam na przenoszonych plikach, lepiej wysuńcie bezpiecznie wasz sprzęt.

 
Źródło:
www.sciencealert.com/does-it-matter-if-you-pull-a-usb-without-waiting-for-it-to-safely-eject