Przeniesienie do chmury systemów finansowo-księgowych
autor: Adam
| 2021-12-09 18:25:54
Według Badania EY – Cyfrowa Transformacja 2024 – polskie firmy coraz bardziej stawiają na cyfrową transformację. W ciągu zaledwie czterech lat odsetek firm uznających ten element za kluczowy priorytet wzrósł o imponujące 46 procent: z 38% do 84%. Coraz więcej polskich przedsiębiorstw decyduje się na przeniesienie swoich systemów finansowo-księgowych do chmury. Dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązania?
Wyniki raportu Deloitte i ICAN Institute „Chmura publiczna w Polsce”
Z raportu „Chmura publiczna w Polsce” przygotowanym przy wsparciu Google Cloud wynika, że na migrację do chmury najczęściej decydują się dyrektorzy IT. Najbardziej sceptyczni okazali się prezesi (ok. 31%) oraz dyrektorzy finansowi (15%). Eksperci wskazują, że to właśnie CFO (Chief Financial Officer) mogą być najbardziej zainteresowani wdrożeniem tej technologii. Ponad połowa badanych zadeklarowała, że korzystanie z chmury może przynieść oszczędności z rzędu 5-15% w skali miesiąca.
Co oznacza przejście do chmury?
Przejście firmy do chmury to krok w przyszłość, który otwiera drzwi do nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Nie inwestuj w kosztowną infrastrukturę. Korzystaj z elastycznych zasobów dostępnych online. W tym przypadku płacisz tylko za to, czego faktycznie potrzebujesz. Sam decydujesz, ile potrzebujesz mocy obliczeniowej czy przestrzeni dyskowej. Tego typu usługę oferuje między innymi e-Pulpit24.
Przejście do chmury daje ogromne oszczędności. Jednak niskie koszty to nie jest jedyna zaleta tego rozwiązania. Chmura to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa i łatwy dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie.
Jakie korzyści zyskuje Twoja firm? Przede wszystkim skalowalność, niezawodność i wsparcie techniczne specjalistów. Tobie pozostaje to, co jest naprawdę ważne – rozwijanie biznesu.
Jaki procent firm przenosi się do chmury?
Według raportu Deloitte, aż 60% dużych firm w Polsce planuje migrację swoich systemów finansowo-księgowych do chmury, co wskazuje na rosnącą popularność tej technologii w biznesie.
Praca w chmurze to większa skalowalność i dostępność do mocy obliczeniowych
CIO (Chief Information Officer) wskazali, że kluczowym motywem inwestycji w chmurę była możliwość zwiększenia skalowalności oraz dostępność mocy obliczeniowych. Ponad połowa zdecydowała się na wdrożenie ze względu na korzyści wynikające z optymalizacji kosztów oraz elastyczność w zarządzaniu dostępem do aplikacji i mocy obliczeniowych.
Jak podkreślają eksperci, na początku działalności oczekuje się jak największej redukcji kosztów. Jednak z czasem czynnik finansowy staje się mniej istotny w kolejnych fazach wdrażania.
Aż 82% badanych wskazuje, że to rozwiązanie wpłynęło na wzrost innowacyjności ich firmy. Wśród korzyści migracji do chmur podawano najczęściej: skalowalność i elastyczność infrastruktury (68%), a także uproszczenie zarządzania tym obszarem (50%). Niecała połowa wskazała na oszczędność kosztów.
Co trzecia firma potrzebuje dużego wsparcia w migracji do chmury
Z raportu wynika, że ponad połowa firm rozwija chmurę publiczną głównie we własnym zakresie, z niewielkim wsparciem zewnętrznego dostawcy. Co trzecia firma potrzebowała wyraźnie większej pomocy. Tylko 15% poradziło sobie z tym procesem całkowicie samodzielnie.
Odpowiednie wsparcie specjalistów w tym procesie zdecydowanie ułatwia cały proces migracji danych do chmury i zapewnia jego sukces. Doradztwo specjalistów znacząco ułatwia ten proces i gwarantuje sprawne wdrożenie bez przestojów. E-Pulpit24 oferuje kompleksową pomoc w migracji do chmury. Dzięki temu, masz pewność, że Twoja firma w pełni skorzysta z nowoczesnych rozwiązań. Dodatkowo, zminimalizujesz ryzyko samodzielnego przenoszenia danych do chmury.
Zdecydowana większość firm aż 73%, które już korzystają z chmury publicznej, przechowuje w niej tylko jedną piątą swoich danych. Tylko nieliczne 2% zdecydowały się przenieść do niej ponad połowę, a były to najczęściej rozwiązania biurowe 54%, środowiska zapasowe do systemów IT, kopie zapasowe i archiwizacja danych 48%.
Czy potrafisz ocenić oszczędność z pracy w chmurze?
Tylko co trzecia firma (33%) nie była w stanie określić wielkości oczekiwanych oszczędności z migracji do chmury publicznej. Ponad połowa (56%) zakładała oszczędności na poziomie 5–15 procentowym, przy czym zdecydowana większość 89% ten cel zrealizowała. Oszczędności z wdrożenia chmury to dopiero początek. Wkrótce pojawią się kolejne, często nieoczekiwane korzyści finansowe.
W kolejnych, bardziej zaawansowanych etapach wdrażania cloud computing koszty wciąż spadają. Jednocześnie rosną przychody i zyski, napędzane nowymi źródłami dochodów oraz dalszymi usprawnieniami procesów biznesowych w organizacji.
Praca w chmurze w 77% badanych przekracza oczekiwania
Zdecydowana większość, bo aż 77% badanych, przyznała, że wdrożenie chmury przyniosło lepsze efekty, niż oczekiwano. Z kolei, co dziesiąty badany przyznał, że przekroczyło je w sposób znaczny.
Prawie wszyscy są zadowoleni z efektów optymalizacji kosztów (92%), skalowalności struktury (92%), zwiększenia bezpieczeństwa (87%), standaryzacji infrastruktury (91%) i zwiększenia szybkości działania IT (95%).
Badanie przeprowadzono w 200 polskich firmach z udziałem dyrektorów IT w okresie grudzień 2019-marzec 2020 r.
Co to oznacza? Praca w chmurze to teraźniejszość, nie przyszłość.
Co tak naprawdę oznacza księgowość w chmurze?
Księgowość w chmurze polega na korzystaniu z oprogramowania dla księgowości które działa w środowisku chmurowym. Innymi słowy, dostęp do aplikacji czy oprogramowania m.in. dla biur rachunkowych odbywa się przez Internet.
Zamiast instalować programy na lokalnych komputerach, firmy zarządzają swoimi finansami z dowolnego miejsca na świecie, na przykład za pomocą pulpitu zdalnego. Dzięki temu rozwiązaniu, możesz pracować z biura, w domu, na wakacjach lub podczas wyjazdu służbowego. Wystarczy, że masz dostęp do Internetu.
Jak przetwarzanie w chmurze zmieniło księgowość?
Przetwarzanie w chmurze zrewolucjonizowało księgowość. Praca w biurze rachunkowym nigdy nie była bardziej elastyczna, zautomatyzowana i co najważniejsze – bezpieczna.
Automatyczne aktualizacje oprogramowania eliminują konieczność ręcznego wprowadzania zmian. To oszczędza czas i minimalizuje ryzyko błędów.
Chmura poprawia także współpracę między zespołami. Umożliwia jednoczesny dostęp do informacji i projektów wielu użytkownikom.
Dodatkowo, przechowywanie danych w chmurze zapewnia wyższy poziom zabezpieczeń. Cykliczne kopie zapasowe chronią przed kradzieżą wrażliwych danych.
W efekcie księgowość stała się bardziej efektywna, nowoczesna i bezpieczna.
Dlaczego księgowość w chmurze jest korzystna dla firm?
Księgowość w chmurze jest korzystna dla firm z kilku kluczowych powodów. Przede wszystkim rozwiązanie pozwala na zdalny dostęp do danych finansowych z dowolnego miejsca i urządzenia. W tym przypadku, można zajrzeć do danych zarówno z komputera, jak i smartfona czy tabletu. To ułatwia zarządzanie księgowością w dynamicznym środowisku biznesowym.
Dodatkowo, chmura oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Zapewnia szyfrowanie danych oraz regularne kopie zapasowe. Ułatwia także integrację z innymi systemami oraz aplikacji potrzebnymi do pracy. To usprawnia przepływ informacji i poprawia efektywność operacyjną.
Księgowość w chmurze jest skalowalna, co oznacza, że firmy mogą łatwo dostosowywać narzędzia księgowe do swoich potrzeb. Takie rozwiązanie sprzyja rozwojowi i optymalizacji kosztów.
Jakie są najpopularniejsze oprogramowania dla księgowości i biur rachunkowych?
Poznaj 20 najpopularniejszych programów dla księgowości:
- Subiekt GT – popularny system do sprzedaży i księgowości. To idealne oprogramowanie dla małych i średnich firm.
- Symfonia Finanse i Księgowość – kompleksowe narzędzie do prowadzenia pełnej księgowości oraz generowania raportów.
- Rachmistrz GT – program do uproszczonej księgowości, w tym KPiR.
- Rewizor GT – oprogramowanie do pełnej księgowości, dedykowane dla większych firm.
- Insert GT – uniwersalny system księgowy. To rozwiązanie jest często stosowane w działach sprzedaży.
- Optima Comarch ERP – zaawansowany system ERP z modułem księgowym.
- InFakt – intuicyjny program. Idealne rozwiązanie dla małych firm.
- wFirma – księgowość online, popularna w małych przedsiębiorstwach.
- Fakturownia – program do fakturowania i prostych rozliczeń księgowych.
- Faktura.pl – narzędzie do fakturowania, z OCR i integracją z Allegro.
- Faktura Small Business – program do zarządzania fakturami i magazynem.
- Symfonia Start Mała Księgowość – dedykowane rozwiązanie dla małych firm z uproszczoną księgowością.
- Płatnik – program do obsługi kadr i płac.
- Taxomatic – oferuje pełną księgowość, OCR faktur oraz integrację z KSeF.
- Rachmistrz Nexo – oprogramowanie do uproszczonej księgowości w małych firmach.
- Rewizor Nexo – system do prowadzenia pełnej księgowości.
- Faktura VAT 2021 PRO – narzędzie do fakturowania i obsługi magazynów.
- Streamsoft Firmino – księgowość online z funkcjami KPiR.
- Taxe.pl – program do uproszczonej księgowości.
- ING Księgowość – dedykowane narzędzie dla klientów ING z funkcjami fakturowania.